اندر احوالات این فقهای عزیز!

رای عزیزانی که مطالب بی مایه فقیر را می خوانند دکتر مهدی هادوی تهرانی نامی آشنا نیست. لاجرم مختصر توضیحی اندر احوالات ایشان می دهم!

از بچه های شریف بوده است که با وقوع انقلاب فرهنگی به حوزه می رود. ظاهرا در سنین نوجوانی زبانش تکمیل شده و تافل گرفته است. در دوران تحصیل در حوزه درس خوان بوده و شاگرد اول می شده است. خیلی زود به کسوت روحانیت در می آید و ضمن تحصیل خوشه چین خرمن بزرگانی نظیر مرحوم آقای بهاء الدینی می گردد. در عنفوان جوانی به درجه اجتهاد می رسد و اینک سالهاست که در حوزه قم درس فقه و اصول برای طلاب جوان می گوید. وجه ممیزه او این است که چون به زبان انگلیسی مسلط است حکم امور بین الملل حوزه را پیدا کرده و هر جا لازم است یک فقیه "بلد" برود و حرف خدا و پیغمبر را به زبان اجانب بیان فرماید او را می فرستند: از Hard talk شبکه BBC گرفته تا بعثه رهبری در حج!

در س خارجش هم از این جهت متفاوت است که به دلیل تسلط به زبان کفار فقه تطبیقی می فرماید یعنی مقایسه فقه شیعی با قوانین حقوقی اجانب و کفار! ظاهرا درس جذابی است ولی طلاب ناوارد به زبان کفار از آن بهره چندانی نمی برند.

خلاصه آدم جذابی است از این حیث. البته مثل هر شخصیت دینی دیگری که نه مثل هر شخصیت دیگری اشکالاتی هم به او وارد است که الان جای طرح آنها نیست ولی مناسب دیدم به رفقا خاطر نشان کنم که همچین موجوداتی هم در حوزه هستند.

برای آشنایی بیشتر با او می توانید اینجا را ببینید.

حالا همه اینها را گفتم تا برسم به این نقل قول جالب از ایشان که چند وقت پیش در یکی از جراید خواندم. توصیه می کنم بخوانید و اندر آن کمی همی تفکر و اکتناه فرمایید!

"یک وقتی در یک جمعی بودیم. شخصی از عالمی پرسید: در آن مناطق که شش ماه روز است و شش ماه شب است، مردم چگونه باید نماز بخوانند؟ ایشان فرمود آنجا آدم زندگی نمی کند. آن آقا گفت : آدم زندگی می کند، اسکیموها آنجا ساکن هستند. ایشان فرمود: اسکیموها یک جور حیواناتی شبیه آدم هستند. این قصه مال صدسال پیش نیست، پانزده بیست سال پیش است. و آن آقای سوال کننده که سخت تعجب کرده بود دیگر نتوانست بگوید اسکیموها آدم هستند. بعد پرسید: اگر آدمی به قطب برود چگونه باید نماز بخواند؟ ایشان فرمود: حرام است، اصلا نباید به قطب رفت"

واقعا که! این تیپ عزیزان را نظام آموزش دینی با قلاب می گیرد یا تور ماهیگیری!!! یعنی واقعا می شود آنها را عالم نامید؟

/ 0 نظر / 14 بازدید