پیشنهاد رساله دکتری: یکپارچه سازی دانش در تحقیقات مشترک

به پیشنهاد همکار فاضل و ارجمند سرکار خانم غفارزادگان،‌ مختصری از آنچه را که به احتمال زیاد موضوع پایان نامه دکتری من خواهد بود عرضه می کنم.

از دوستان خوب و اندشمندم تقاضا می کنم در ارتباط با این موضوع هر نقطه نظری دارند به بنده اعلام فرمایند. نقطه نظرات شما در هر بخشی می تواند راهنمای خوبی برای من باشد که این روزها سخت درگیر تهیه نسخه نهایی پیشنهاد رساله هستم.

موضوع پیشنهادی من " شناسایی الزامات نهادی و سازمانی یکپارچه سازی دانش در فرآیند تحقیق و توسعه مشترک" است.

داستان این عنوان هم از آنجا آغاز شد که شرکت ملی گاز نخستین بار فرآیند تحقیق و توسعه مشترک را با هدف دستیابی به دانش فنی فناوری شیرین سازی غشایی گازها کلید زد. در این راستا هدف آن بود که از همه توان علمی و تحقیقاتی موجود در کشور به نحو احسن استفاده شده و با برهم نهادن این توانها،‌ در نهایت کشور به این دانش فنی دست یابد. 

فناوری شیرین سازی غشایی گازها به لطف بازیگران علاقمند و فعالش همیشه یکی از بهترین موردکاویها برای انجام مطالعات پیشرو در زمینه مدیریت تکنولوژی و مدیریت تحقیق وتوسعه بوده و این بار نیز قرعه فال به نام این فناوری دیوانه!!!!!!! خورده است.

در نهایت شرکت ملی گاز علاقمند شد از انجام پروژه دکتری من به شرط کار روی این موضوع حمایت نماید.

بحث تحقیق و توسعه مشترک موضوع جدیدی در دنیا نیست و تا به حال از مناظر و مرائی مختلف بدان پرداخته شده است. این فرآیند اگرچه فرآیندی جذاب و  جزء یکی از روشهای رایج دستیابی به دانش فنی در دنیا است اما پیچیدگیها و ابهامات خاص خود را نیز به همراه دارد. مثلا بحث فرآیند یادگیری،‌ فرآیند ارتقاء ظرفیت جذب در خلال فرآیند، نحوه انتخاب مشارکت کنندگان در فرآیند، نحوه انتخاب ساختار حقوقی لازم و متناسب برای تحقق هدف همکاری مشترک و یا بحث مدیریت سرریز دانش یا به قول خانم سیمونا در اسپرو (Spillovers).

یکی از بحثهای رایج در این زمینه، مساله نحوه یکپارچه سازی دانش در خلال این فرآیند است. مثلا شرکت گاز را در نظر بگیرید. این شرکت خواسته است که از هم افزایی همه بازیگران فعال حوزه توسعه فناوری غشاء برای دستیابی به این دانش فنی استفاده کند. این بازیگران برخی با برخی دیگر رقیب بوده وبرخی نسبت به برخی دیگر حالت تامین کننده و مشتری دارند. سوال اصلی این است که چگونه و با چه مکانیزمی دانش توسعه یافته در میان اجزای مختلف این شبکه باید یکپارچه شود. 

حتما زیاد شنیده اید که در موسسات بزرگ فناوری محور دنیا مثل وزارت دفاع آمریکا فرآیند برون سپاری تحقیقات به وفور به انجام می رسد. مساله ای را به اجزای مختلف شکسته و سپس نتایج آن را برای تحقق هدف مورد نظر خود یکپارچه می کنند.

پرسش این است که فرآیند یکپارچه سازی دانش در فرآیند تحقیقات مشترک چه الزامات نهادی و سازمانی دارد.

نمونه مورد مطالعه من همین مورد شرکت ملی گاز در فرآیند توسعه دانش فنی غشاء است و این البته یکی از دشواریهای کار من است چون جمع کردن این موضوع با یک نمونه کار سختی است.

به هر حال خوشحال می شوم هم نقطه نظرات شما را بشنوم و هم اگر نمونه مشابهی در این زمینه در کشور می شناسید به من معرفی کنید.

/ 0 نظر / 31 بازدید