یادی از مرحوم پدربزرگ و استاد فرشچیان

۵شنبه و جمعه ای که گذشت اصفهان بودم. غرض از سفر شرکت در مراسم یادبود 25 سالگرد درگذشت پدربزرگ مادری من مرحوم حاج میرزا شکرالله صنیع زاده بود که توسط مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل شهرداری اصفهان و با حضور اساتید برجسته نظیر استادفرشچیان برگزار می گردید.

بی مناسبت ندیدم ذکر خیری از ایشان کنم و به مناسبت چند نکته را هم خاطر نشان سازم.

مرحوم صنیع زاده از نوادگان دختری مرحوم اقا علی نقاش بوده اند و تقریبا تا چندین نسل قبل همگی نقاش بوده اند. وجه ممیز وبرجسته وجود ایشان این بوده که هنر مینا را که تقریبا رو به زوال و اضمحلال بوده است با تربیت دهها نفر شاگرد برجسته و ممتاز احیا کرده و با اتکا به نوآوری و تلاش خالصانه ای که مبذول داشتند آن را اعتلا بخشیدند.

راستش من وجود مرحوم حاج اقا را از ذخایر معنوی پیش از تولد خود می دانم. ایشان این افتخار را دارند که همینک آثار جلوه گری هنری شان تقریبا در تمامی اعتاب مقدسه به عالی ترین نحو ممکن رخ می نماید.ساخت درب های حرم حضرت امیر المومنین (ع) ، حضرت سیدالشهدا(ع) ، حضرت امام رضا (ع)، و حضرت معصومه (س) در قم، ضریح حضرت قمر بنی هاشم(ع) و حضرت زینب (س) در سوریه و نیز حضرت شاهچراغ در شیراز و تعداد زیادی امامزاده در نقاط مختلف ایران گوشه ای از توفیقاتی است که خداوند به ایشان عنایت کرده است. 

از سوی دیگر نگارستان صنیع زاده در اصفهان که همینک نیز در مجموعه تجاری عباسی در مقابل هتل عباسی اصفهان دایر است در تمام سالهای حیات ایشان محل بازدید عالی ترین مقامات کشورهای مختلف بوده است که برای بازدید از اصفهان به این شهر می آمده اند.

مرد با فضیلتی بوده است و من اگرچه از فضل پدر حاصلی نبرده ام ولی بی مبالغه خدا را بر نعمت وجود ایشان به عنوان یکی از فرزندان ایشان سپاس می گویم.

در همین سفر اخیر هم داستانی رخ داد که نشان داد حضرات ائمه (ع) نیز کوچکترین خدمت به درگاه و استان خود را فراموش نمی کنند.

قدیم ترها پدر برای من می گفتند که مرحوم صنیع زاده از قول استادفرشچیان گفته اند من و تو هردو نقاشان زبر دستی هستیم فقط کارهای تو را در اماکن مقدسه به کار می گیرند و آثار مرا برخی اقشار ثروتمند اما بعضا بی قید نسبت به دین می خرند. و این باعث غبطه استاد فرشچیان بوده است گو اینکه این روزها خداوند به قلم با اخلاص استاد فرشچیان هم برکت داده و تابلوی عصر عاشورای ایشان زینت بخش اکثر مجالس اباعبدالله است.همچنین تابلوی ضامن آهوی ایشان و اخیرا شنیده ام در ارتباط با حضرت اباالفضل هم تابلوی جدیدی عرضه کرده اند.

شاید برخی ندانند که طراح ضریح جدید حضرت امام رضا هم استاد فرشچیان بوده اند.

به هرحال نسل بابرکتی بوده اند و به شدت با اخلاص! به این همه پاکی و معصومیت انها غبطه می خورم.

اینها را نوشتم تا اگر این بار به یکی از اعتاب مقدسه مشرف شدید با دیدن اثار مرحوم جد بزرگوار مرا و ایشان را از دعای خیر محروم نکنید.

در اینجا هم می توانید اخبار مربوط به این مراسم را مطالعه کنید.

/ 0 نظر / 22 بازدید