معرفی یک کتاب خوب!

ظرف روزهای قبل از ماه مبارک کار مطالعه سه کتاب را تمام کردم:‌گفتارهایی پیرامون امام زمان (عج) نوشته دکتر سید حسن افتخارزاده،‌رساله لب اللباب نوشته آیت الله سید محمد حسین طهرانی و دیگری اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی به کوشش بهمن احمدی امویی.

راستش دو کتاب اول به هیچ عنوان نظرم را جلب نکرد. مشکل همان مشکل قدیمی کتب مذهبی است: اینکه تالیف را با جمع آوری آیات و روایات اشتباه می گیرند و همان حرفهای تکراری را به اصطلاح فرنگی ها "ری ورد" می کنند! البته مشخص است که این حرف راجع به اکثر صفحات این کتابهاست و به طور مشخص کتاب آقای طهرانی در باب شروع مراحل سیر و سلوک اخلاقی مطالب خواندنی هم دارد.

اما چیزی که باعث شد کتاب سوم را معرفی کنم و مطالعه آن را به صغیر و کبیر علاقمند به این مرزو بوم توصیه کنم تغییر اخیر ریاست محترم بانک مرکزی است که به نظرم همان ذهنیتی را که بعد از خواندن این کتاب در ذهن شما شکل گرفته به شدت تایید میکند.

مستند سازی تجارب مدیران ارشد نظام جمهوری اسلامی در یک حوزه تخصصی مثل اقتصاد کار بسیار نفیس و ارزشمندی است که مولف محترم به توفیق آن نایل آمده است.

کتاب در قالب ۶ مصاحبه با آقایان عزت الله سحابی،‌محسن نوربخش،‌حسین عادلی،‌مسعود روغنی زنجانی، مسعود نیلی و محمد علی نجفی تبویب شده و ما حصل کار آن شده که شما پس از خواندن این کتاب با سیستم تمشیت امر اقتصاد در نظام ایران ٣٠ سال گذشته و ارزشها و روشهای حاکم بر آن به خوبی آشنا می شوید.

اینقدر حرف گفتنی در این کتاب هست که انتخاب یک نمونه جذاب از آن برایم سخت است ولی دو نکته ای که فی الحال خاطرم هست تصویر جدید و متفاوتی است که در این کتاب از مرحوم عالی نسب که مشاور عالی مهندس موسوی در دوران نخست وزیری بوده ترسیم می شود و با تصویری که قبلا از زبان استاد محمد رضا حکیمی شنیده بودم متفاوت است. دیگری مصاحبه جذاب با دکتر نیلی است که این روزها که رییس دانشکده محل تحصیلم است به شناخت بیشتر او بسیار علاقمند بودم و این مصاحبه به مراتب شناخت والبته ارادت من به ایشان افزود. نکته قابل تامل این مصاحبه ها آن است که اجمالا معلوم می شود وضع مدیریت اقتصاد در دولتهای گذشته هم چندان جالب تر از دولت فعلی نیست و فقط قدری لاپوشانی ها بیشتر بوده است. این البته قضاوت شخصی من است و ممکن است خوانندگان دیگر با این برداشت موافق نباشند.

به هر حال خواندن این کتاب آخری را به همه علاقمندان این حوزه موکدا توصیه می کنم.

/ 0 نظر / 20 بازدید