پس از دو ماه!

سلام!

راستش نمیدونم هنوز کسی این وبلاگ را نگاه می کنه یا نه. ولی خب برای خودم هنوز مهمه که توی وبلاگ بنویسم.

باور کنید که ننوشتن دلیل بر حرف نداشتن نیست ولی روزگار پر مشغله ای شده و همیشه این قبیل کارها که حکم نوعی سرگرمی رو دارند به فرصتهای بعدی موکول می شوند. بگذریم.

پنج شنبه پیش آزمون دکتری بود. دانشگاه علامه طباطبایی. فکرکنم حدود یک روز براش خوندم! زیاده نه؟؟؟ ولی پر از تجربه بود. به دوستان علاقمند به بحث دکتری توصیه می کنم از یک سال قبل خیز بردارند و با نوع سولات و مسایلی از این قبیل بیشتر آشنا بشن. صحنه جالب این آزمون خیل عظیم کنکوریها با مدرک فوق لیسانس بود! یکی از بچه ها آنجا می گفت ببین چقدر فوق لیسانس بیکار داریم!

یکی از سر فصل های مورد علاقه من در ادبیات مذهبی بحث شیرین شیطان شناسی است.

باور کرده ام که شیطان به عنوان یک وجود حقیقی و نه اعتباری مبدا بسیاری از اتفاقات در زندگی نوع انسان ها است.

قرآن خیلی جاها از شیطان سخن گفته و به نظرم همه آنها هم برای ابدیت انسان راهبردی و استراتژیک هستند. اول از همه اینکه شیطان هست! این جمله شاید بدیهی بیاد ولی باور کنید که اعتقاد به نفس وجود شیطان در بین خیلی از ماها ضعیفه و من تقریبا مطمئنم اگه خیلی از ماها مطمون بودیم شیطان هست و ردپای ناپاک او رو در برخی از تصمیمات  و کارهامون می دیدیم بازتاب ما نسبت به اون تصمیمات و کارها خیلی منفی تر از اونچه که هست می شد.  

آدم خیلی ساده می تونه رد پای واقعیت شیطان را در زندگی ببینه. دقت کرده اید هر وقت تصمیم می گیریم آدم خوبی بشیم از همون لحظه هزار تا موقعیت گناه پیش میاد که ممکن بود هر هزار سال نوری یه بار در خونه آدم سبز بشن!؟

به نظرم وجود شیطان خودش یکی از مصادیق غیبه. ایمان به وجود شیطان برای کمال انسان راه گشا است وبه مراتب ایمان آدم به خدا اضافه می کنه.

قرآن میگه شیطان یا همون شیطون خودمون عدو شماست. (دشمن)

راستی اگه آدم باور کنه که در هر لحظه از زندگی دشمنی در کمینش نشسته چه حالی پیدا می کنه و چه مراقبتی از خودش در می کنه؟! (شرمنده فعل مناسب اینجا همین بود)

قرآن میگه شیطان خیلی نامرده! روز قیامت که همه ناله می کنند که خدایا خلاصه این شیطون ناکس ما رو گول زد شیطون میاد و در نهایت پر روگی میگه به من چه ربطی داره؟‌من فقط دعوتت کردم می تونستی بیایی و می تونستی نیایی! تصور کنید تو اون لحظه آدم چقدر می سوزه!

امشب از شیطون گفتم به دو دلیل:

یکی نقل این جمله از بزرگی که می فرمود در روایات داریم شیطان کسر شان خودش میدونه سراغ هر کسی خودش بره. برای بسیاری از مردم شیطان ایادی و نوچه هاش رو میفرسته. و خلاصه اگه انسان از شیطان بچه ها خورد که هیچ و الا میره دور بعدی و اونجا با یه شیطون حرفه ای تر طرف میشه و این جریان ادامه داره تا رُند آخر یا به قول مرحوم منوچهر نوذری فینال فینالیستها که نبرد انسان با خود شیطان خواهد بود. الله اکبر از عظمت اون لحظه که انسان این مظهر ذات کبریایی حق پنجه در پنجه مظهر کفرو طاغوت میندازه و چه سعادتی است اون لحظه ای که پوزه این موجود ناپاک به خاک مالیده می شود.

دیگری نقل این جمله از چهل حدیث امام که نقل قول از استادشون بود که فرموده اند شیطان سگ درگاه خداست اگه کسی آشنای آن درگاه باشه براش عوعو نمی کنه. و این یعنی همون مرحله ای که انسان روی شیطون رو کم کرده و به مرحله ای رسیده که دست شیطان هم به او نمیرسه. من این مطلب رو از آقای جوادی هم شنیدم که می فرمود نیل به این مقام برای انسان ممکن است.

نمیدونم شما وقت خوندن این مطالب چه حسی دارید ولی من فکر می کنم اگر لذتی واقعی در دنیا هست برای امثال بزرگانی است که از این کویر وسوسه کده دنیا به سلامتی گذشتند. آه که چقدر شیرین است زندگی ای که لحظه لحظه اش با تبسم شیرین و حاکی از رضای خداوند به انسان سپری شود.

به قول آقای حسن زاده خدایا این مطالب گفتنش اینقدر شیرین است واقعیت آنها چقدر شیرین خواهند بود.

زیاده عرضی نیست.

یا علی! 

/ 0 نظر / 13 بازدید