معرفی یک نشریه خوب

برای مثل منی که مطالعه مجله و روزنامه یکی از علاقمندیهای جدی او محسوب می شود؛ رصد کردن مجلات و روزنامه های جدید یکی از جذاب ترین کارهاست. بدین منظور به نظرم رسید در این برگ از نوشته ها؛ به معرفی یکی از نشریات خوب برای گروه هم سال خودم بپردازم.

واقعیت این است که در کشور ما مساله تولید و به تحقق رساندن کار و یا ایدن نو؛ مساله آسانی نیست. اولا به دلائل ( و یا به قول استاد عزیزمان آقای دکتر خسروی: علل) مختلف؛ جریان نوآوری و تولید ایده اگر نگوئیم عقیم است؛ لااقل ولود نیست. ثانیا بر فرض که فردی به ایده ی با ارزشی رسید؛ جان به لبش خواهد رسید تا ایده خود را تحقق یافته ببیند. تحلیل من این است که در زمینه مطبوعات؛ مشکل همان اولی است یعنی ما با پدیده فقدان ایده های نو مواجهیم. این مساله زمانی تشدید می شود که وارد فضای مراقبت از هنجارهای دینی و ارزشی هم بشویم که دیگر نگو! به همین خاطر است که شما پس از گذشت سالها از پیروزی انقلاب اسلامی؛ هنوز شاهد نسل پخته ای از مطبوعاتی های متعهد متخصص نیستید. و طبعا خیلی دیر به دیر چشمتان به جمال نشریات موفق که هم رویه ارزشی داشته و هم نگرشی نو به انسان و جامعه و کار مطبوعاتی دارند روشن می شود. شاید سرچشمه نشریات متعهد نسل جدید؛ بشارت بود که الحق در تاریخ نشریات متعهد دینی یک گام روبه جلو بود. اتفاق مهم دیگر در این روزگار نشریه حدیث زندگی بود که آن هم بعد از بشارت یک تحول جدید در پرداخت به مسائل جوانان بود. و من اینک مفتخرم که نشریه ای را معرفی می کنم که اگرچه در طول و امتداد نشریات مذکور نیست ولی در کنار آنها و برای مخاطبینی عامتر و وسیعتر حقا با ارزش و نفیس است و آن همشهری جوان است. دوست دارم و ان شاء الله در فرصتهای اتی به بشارت و حدیث زندگی هم خواهم پرداخت؛ ولی مایلم در این مجال به این نکته بپردازم که همشهری جوان دارای رقبای سابق و لاحق چندی بوده است مثل آفتاب یا ۴۰ چراغ یا ایران جوان و بگیر برو تا به هزاران نشریه زرد جوانگرای دیگر برسی. من حداقل ایران جوان و ۴۰ چراغ را از نظر گذرانده ام و با خوشحالی می گویم که کار همشهری جوان جدا قابل تقدیر است. یادمان نرفته که ایران جوان برای جلب خوانندگان بیشتر به چه ابزارهای غیر اخلاقی دست می زد و تحت عنوان گزارش چقدر در تبلیغ و ترویج موارد خلاف اخلاق تلاش کرد. هر چند امیدوارم آن تلاشها ناآگاهانه باشد تا عامدانه و عالمانه؛ ولی در اینکه آن اثرات سوء را داشت تردیدی ندارم. ۴۰چراغ هم به سبکی دیگر همان روند را دنبال می کند که امید وارم مسئولان آن در ادامه این روند تجدید نظر کنند. به خاطر دارم که در ایام چاپ ایران جوان روزی با بچه ها رفتیم کوه؛ و حاج مهدی بزرگزاده؛ که حقا هم بزرگ است و هم به سیاق بزرگزادگان ؛ در بالای کوه و در آن لحظات استراحت چگونه با اعجاب و شگفتی از گزارش شماره اخیر ایران جوان می گفت که به تشریح اصطلاحات خلاف اخلاق جوانان فاسد و هرزه پرداخته و معنای ان را برای هزاران مثل مائی که تا به حال آنها را نشنیده بودیم؛ آموزش داده است.

به هر حال همشهری جوان هم جذابیتهای بصری و هنری ایران جوان را دارد و هم غنای محتوائی ۴۰ چراغ و نظایر آن را دارد و هم هزاران مفسده و ضرر آن تیپ نشریات را ندارد. 

در دنیای امروز که از در ودیوار آن رسانه های مختلف در تلاشند تا حرف نوئی را به گوش مخاطبان خود برسانند این ادعای بزرگی است که شما هم می توانید صدق و کذب آن را به محک تجربه بگذارید و آن اینکه همشهری جوان در هر شماره لااقل یک حرف تازه دارد. راجع به حرف نوی این شماره همشهری جوان در فرصتی دیگر با هم سخن خواهیم گفت. منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستم.  

/ 0 نظر / 29 بازدید